Człowiek otrzymał dar wolności od swego Stworcy. Dzięki wolności człowiek może tę ziemię kształtować i porządkować, może tworzyć wspaniałe dzieła ludzkiego ducha, które wypełniają ten kraj i świat cały: nauka i sztuka, gospodarka i technika, cała kultura. Wolność uzdalnia człowieka do tego, że może on nadać niepowtarzalny kształt swojej miłości, która staje się czymś więcej niż tylko następstwem naturalnej skłonności. Staje się wolnym aktem serca. Wolność czyni człowieka zdolnym do najwyzszego aktu ludzkiej godności: do miłości i adoracji Boga.

św. Jan Paweł II

Szczęśliwy mąż, którego Ty wychowujesz, o Panie, i prawem Twoim pouczasz. (Ps. 94,12)

KAPLICA PRZEDPOGRZEBOWA

Autor projektu: mgr inż. arch. Zdzisław Budziński z Opola

Forma architektoniczna:

Do kaplicy cmentarnej o tak małej wielkości przyjęto formę klasycznej małej "świątyńki" o tradycyjnej stylistyce architektonicznej nawiązującej do form antycznych.

Fasadę wejściową uformowano w kształcie klasycznego portyku z podcieniem na dwóch filarach przed głównym wejściem.

Właściwa nawa kaplicy to wnętrze na rzucie krzyża greckiego nakryte dwuspadowym dachem na obu prostopadłych kierunkach. Dach zwieńczony wieżyczką zakończoną metalowym kutym krzyżem ze starego kościoła.

Pomocnicze pomieszczenia / zakrystia, chłodnia, WC / usytuowano po obu stronach nawy pod przedłużeniem dachu nawy.

Wykaz pomieszczeń:

• nawa kaplicy     33.2 m2