Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Sercem! Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie wnętrze, oznacza w szczególności sumienie.

Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką. (Łk 2, 10)

SCHOLA LITURGICZNA

XXX-lecie Scholi Parafialnej - 23.08.2015r.

"Kościół potrzebuje muzyków.... ...Tysiące wierzących umacniało swoją wiarę muzyką, która wypływała z serc innych wierzących i stawała się częścią liturgii, a przynajmniej bardzo cenną pomocą w jej godnym spraawowaniu. Śpiew pozwala przeżywać wiarę jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Bożą."

Jan Paweł II

Schola cantorum - "zespół śpiewaków", to zespół śpiewający wraz z ludem jednogłosowo, podtrzymujący śpiew zgromadzenia lub śpiewający samodzielnie jedno- lub wielogłosowo.( KL )

W II rozdziale Jnstrukcji Musican Sacram czytamy: ... zespołom śpiewaczym wyznacza aię dwa pola działalności: poprawne wykonywanie tych części liturgii, które do niego należą oraz wspomaganie wiernych w ich śpiewie. ( MS 19 )

Schola Parafialna w Cisowej powstała w 1985r. Jej założycielką jest IRENA Kremer, która prowadzi scholę po dziś dzień

Od samego początku schola czynnie uczestniczy w życiu parafialnym poprzez udział we Mszach św. oraz nabożeństwach.

W okresie Adwentu w czasie Mszy św. roratnich przewodniczy całości a w niedzielę wprowadza nowe pieśni kościelne.

W okresie Wielkiego Postu w każdą niedzielę wprowadza również nowe pieśni a od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania prowadzi śpiewy naprzemienne z ludem z książeczki "ZWYCIĘŻCA ŚMIERCI"

Schola Parafialna - 2008 r.
Schola przed Kościołem 2008 r.

W latach '80-tych ubiegłego stulecia, schola często wyjeżdżała na Górę św. Anny, aby tam wraz z połączonymi scholami uczestniczyć w różnych uroczystościach. Każdego roku brała udział w:
– koncertach kolęd dla dzieci
– odpustach ku czci św. Anny
– uroczystościach Wniebowzięcia NMP
– Uroczystościach Podwyższenia Krzyża św.

Ważnym elementem była pielgrzymka dla dzieci ( pierwsza niedziela lipca ), na którą przygotowywano dwa programy:
– wspólny dla wszystkich schol, opracowany wówczas przez o. Teofila Wyleżoł z Góry św. Anny.
– każda schola prezentowała własny występ na tzw. "Wesoły wieczór" – który odbywał się w sobotę wieczorem w Domu Pielgrzyma.

W tym samym czasie schola w swojej Parafii przygotowywała następujące nabożeństwa:
– Nabożeństwo Kolędowe
– Nabożeństwa Wielkanocne
– Nabożeństwa z okazji Dnia Matki
– Nabożeństwa dla chorych

Nabożeństwo Wielkanocne
Schola w starym Kościele
Nabożeństwo Wielkanocne
Schola w starym Kościele
Wróć do góry

W latach '90-tych ubiegłego stulecia, schola brała udział w połączonych koncertach z chórem i orkiestrą dętą w Cisowej. Wspólnie z chórem i scholą z Góry św. Anny jeździliśmy na koncerty do innych miejscowości.

W dniach 18 i 19 V 1991 r., na Górze św. Anny odbyło się "Przyjacielskie Spotkanie Zespołów Folklorystycznych i Orkiestr", gdzie połączone zespoły dziecięce pod batutą o. Teofila wykonały półgodzinne koncerty.

Koncert kolęd w Kościele Franciszkańskim w Gliwicach 30.I 1996 r.
Koncert kolęd w Gliwicach 1996 r.

Pierwszy skład Scholi - 1985 r.

1. Damian Banert

24. Gabriela Wanke
  25. Klaudia Wanke
  26. Gabriela Warzecha

W obecnych latach w scholi parafialnej śpiewają już dzieci ww. uczestników.
Przygotowywane są śpiewy na wszystkie uroczystości parafialne, jak również na dany okres liturgiczny.

Wróć do góry