SCHOLA LITURGICZNA

"Kościół potrzebuje muzyków.... ...Tysiące wierzących umacniało swoją wiarę muzyką, która wypływała z serc innych wierzących i stawała się częścią liturgii, a przynajmniej bardzo cenną pomocą w jej godnym spraawowaniu. Śpiew pozwala przeżywać wiarę jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Bożą."

Jan Paweł II

Schola cantorum - "zespół śpiewaków", to zespół śpiewający wraz z ludem jednogłosowo, podtrzymujący śpiew zgromadzenia lub śpiewający samodzielnie jedno- lub wielogłosowo.( KL )
W II rozdziale Jnstrukcji Musican Sacram czytamy: ... zespołom śpiewaczym wyznacza aię dwa pola działalności: poprawne wykonywanie tych części liturgii, które do niego należą oraz wspomaganie wiernych w ich śpiewie. ( MS 19 )

Schola Parafialna w Cisowej powstała w 1985r. Jej założycielką jest IRENA Kremer, która prowadzi scholę po dziś dzień. Od samego początku schola czynnie uczestniczy w życiu parafialnym poprzez udział we Mszach św. oraz nabożeństwach. W okresie Adwentu w czasie Mszy św. roratnich przewodniczy całości a w niedzielę wprowadza nowe pieśni kościelne. W okresie Wielkiego Postu w każdą niedzielę wprowadza również nowe pieśni a od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania prowadzi śpiewy naprzemienne z ludem z książeczki "ZWYCIĘŻCA ŚMIERCI"

Schola Parafialna - 2008
Schola przed Kościołem 2008r.

W latach '80-tych ubiegłego stulecia, schola często wyjeżdżała na Górę św. Anny, aby tam wraz z połączonymi scholami uczestniczyć w różnych uroczystościach. Każdego roku brała udział w koncertach kolęd dla dzieci, odpustach ku czci św. Anny, uroczystościach Wniebowzięcia NMP, Uroczystościach Podwyższenia Krzyża św.

Ważnym elementem była pielgrzymka dla dzieci ( pierwsza niedziela lipca ), na którą przygotowywano dwa programy:
- wspólny dla wszystkich schol, opracowany wówczas przez o. Teofila Wyleżoł z Góry św. Anny.
- każda schola prezentowała własny występ na tzw. "Wesoły wieczór" – który odbywał się w sobotę wieczorem w Domu Pielgrzyma.

Schola w starym Kościele
Schola w starym kościele, okres wielkanocny
Schola w starym Kościele
Schola w starym kościele

W tym samym czasie schola w swojej Parafii przygotowywała następujące nabożeństwa:
- Nabożeństwo Kolędowe
- Nabożeństwa Wielkanocne
- Nabożeństwa z okazji Dnia Matki
- Nabożeństwa dla chorych

W latach '90-tych ubiegłego stulecia, schola brała udział w połączonych koncertach z chórem i orkiestrą dętą w Cisowej. Wspólnie z chórem i scholą z Góry św. Anny jeździliśmy na koncerty do innych miejscowości. W dniach 18 i 19 V 1991r., na Górze św. Anny odbyło się "Przyjacielskie Spotkanie Zespołów Folklorystycznych i Orkiestr", gdzie połączone zespoły dziecięce pod batutą o. Teofila wykonały półgodzinne koncerty.

Koncert kolęd
Koncert kolęd w Gliwicach 1996r.

Pierwszy skład Scholi - 1985r.

Banert Damian Barteczko Bernardetta Bartodziej Małgorzata Britner Renata
Cetera Iwona Chwastek Andrzej Cichoń Danuta Cichoń Maria
Czaja Beata Falkowska Renata Goly Bernardetta Goly Wioletta
Goły Marcin Gwożdź Izabela Juraszek Teresa Kiebel Bernard
Kiebel Sylwia Konieczna Irena Kostoń Ewa Kostoń Grażyna
Kremer Adrian Kremer Dariusz Kubina Beata Kubina Karina
Kudla Elwira Kudla Krzysztof Kulosa Izabela Kurczok Joanna
Latus Brygida Linek Wioletta Moszko Norbert Namysło Klaudia
Paruzel Maria Pawełczyk Maria Piecha Iwona Prusko Irena
Prusko Klaudia Prusko Maria Przybyła Irena Przybyła Jarosław
Rekus Adam Rudzka Gabriela Rudzka Klaudia Sobeczko Joanna
Stania Gabriela Stania Maria Stogniew Joanna Tarasiewicz Anna
Tomanek Klaudia Wanke Gabriela Wanke Klaudia Warzecha Gabriela

W obecnych latach w scholi parafialnej śpiewają już dzieci ww. uczestników.
Przygotowywane są śpiewy na wszystkie uroczystości parafialne, jak również na dany okres liturgiczny.