ŻYWY RÓŻANIEC

Różaniec / Psałterz maryjny / wywodzi się od łacińskiego słowa rosarium, które oznacza "wieniec z róż".
Swymi korzeniami sięga czasów przed św. Dominikiem / XII w./, któremu przypisuje się jego ułożenie. W XV wieku bł. Alan de la Roche, zakonnik dominikański, wyodrębnił 3 części różańca: radosną, bolesną i chwalebną. W tym kształcie Różaniec trwał przez blisko VI wieków.
W Roku Różańca Ojciec Święty Jan Paweł II wprowadził nowe tajemnice obejmujące życie publiczne Jezusa między chrztem w Jordanie a męką. Nazwał je tajemnicami światła. Pochodzi to od słów:
"Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata"
  J 9,5
Różaniec jest modlitwą do Niej, do Maryi i jest naszą modlitwą, którą odmawiamy z Maryją. Proszę Was odmawiajcie Różaniec.

Na czym polega działalność osób należących do Róż Różańcowych?

Żywy Różaniec przynosi wiele korzyści duchowych tym wszystkim, którzy do niego należą. Róża różańcowa składa się z 20 osób (tyle ile tajemnic), każda z tych osób odmawia codziennie tylko jedną tajemnice Różańca Świętego. W ten sposób chociaż każdy odmawia tylko 1 Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo, 1 Chwała Ojcu i rozważa jedną Tajemnice, ma zasługę taką samą, jakby odmawiał cały Różaniec.

Członkowie Róż starają się żyć według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem życia chrześcijańskiego. Na początku modlitwy różańcowej prosimy o umocnienie wiary nadziei i miłości. Dzieje się tak dlatego, że będąc w apostolstwie różańcowym ciągle uczymy się wierzyć w istnienie Boga i wierzyć Bogu, który przemawia, ufać Bogu i w Jego dzieło zbawienia oraz kochać Boga, a w Bogu i dla Boga ludzi.

Żywy Różaniec składa się z Żywych Róż. Każda Róża liczy dwadzieścia osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec – dwadzieścia tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.

Niektórzy ludzie obawiają się włączenia w modlitwę różańcową, gdyż tłumaczą się brakiem organizacji, albo zapomnieniem przez co mogą mieć grzech spowodowany zaniedbaniem tej modlitwy. Tymczasem zaniedbanie nie pociąga za sobą zaciągnięcia grzechu. Po prostu z powodu nieodmówienia dziesiątka przez któregoś z członków Róży cała grupa wyprosi mniej łask. Zatem impulsem do modlitwy powinna być chęć omodlenia intencji, którą dana Róża przedstawia Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej.

Różaniec w naszej Parafii

• Wprowadzenie do Wspólnoty Żywego Różańca dokonuje się przez wpisanie wstępującego do Parafialnej Księgi Żywego Różańca i wydanie dyplomu przynależności.

• Uczestniczenie w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, połączonych ze Mszą św. w intencji żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca / I-sza sobota miesiąca godz. 630 / i zmianą Tajemnic Różańcowych / ostatnia niedziela miesiąca godz. 1500

• Częsty udział w życiu sakramentalnym oraz pogłębienie swojej wiary i wiedzy religijnej.

• Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła.

• W miarę możliwości wspomaganie ubogich oraz udział w pogrzebach zmarłych członków Wspólnoty Różańcowej.

NA MOCY INDULTU STOLICY APOSTOLSKIEJ Z DNIA 25.X. 1967 r. UDZIELA SIĘ CZŁONKOM ŻYWEGO RÓŻAŃCA ODPUSTU ZUPEŁNEGO, PO SPEŁNIENIU WYMAGANYCH DO TEGO WARUNKÓW W NASĘPUJĄCE DNI W ROKU LITURGICZNYM:

• W dniu przyjęcia do Wspólnoty Żywego Różańca

• W Uroczystość Bożego Narodzenia - 25.XII

• W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

• W Święto Ofiarowania Pańskiego - 02.II

• W Uroczystość Zwiastowania

• W Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. - 15.VIII

• We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej - 07. X

• W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi - 08. XII

Warunkami uzyskania tego odpustu jest:

Stan łaski uświęcającej, Komunia św., modlitwa w intencji Ojca św. i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Róże Różancowe w Parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Jacka

Nr. Róży Nazwa Zelator/ka
I św. Franciszka z Asyżu Kasza Mieczysław
II św. Józefa Nowak Józef