Dekanat Kędzierzyn

Dekanat to jednostka administracyjna w Kościele katolickim, składająca się z kilku (czasami kilkunastu) sąsiednich parafii. Na jej czele stoi dziekan. Inne określenie dekanatu to wikariat rejonowy.
Dekanat Kędzierzyn znajduje się w południowej części diecezji opolskiej. Obejmuje swym zasięgiem obszar miasta Kędzierzyn-Koźle oraz gminę Bierawa.

W skład dekanatu wchodzi kilka (czasami kilkanaście) parafii, które są położone blisko siebie. Przypisanie parafii do danego dekanatu jest zazwyczaj dokonywane ze względu na ich położenie geograficzne.

Na czele dekanatu stoi dziekan. Dziekan jest duchownym po święceniach prezbiteratu, który jest mianowany przez biskupa diecezjalnego. Dziekan ma za zadanie koordynować działalność duszpasterska na terenie dekanatu.

Do zadań dziekana należy między innymi:

• wizytowanie parafii w dekanacie
• organizowanie spotkań duszpasterskich dla księży z dekanatu
• koordynowanie akcji charytatywnych i społecznych
• reprezentowanie dekanatu na zewnątrz.

Sobota - 27 kwietnia 2024
IV Tydzień - OKRES WIELKANOCNY